Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi Nedir ?

turizm-yatirimlari-tesvik-belgesi

Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi, turistik tesis yatırımlarının desteklenmesi amacıyla verilen bir belgedir . Bu belge, turistik tesis yatırımlarının inşaat ve yatırım döneminde sahip olunması gereken bir belgedir . Turizm Yatırım Belgesi, turistik amaçlı yatırımın türüne göre taşıması gereken özellikleri belirleyen, nitelikli yatırımları teşvik eder.

Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi, Türkiye’de gerçekleştirilecek turistik tesis yatırımlarının desteklenmesi amacıyla verilmektedir . Bu belge, yatırım yapılacak tesis için alınacak tüm ithal ve yerli teçhizatların tamamında KDV ve Gümrük Vergisinden muaf tutulmasını sağlar .
Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi, turistik tesis yatırımlarının belirli nitelikleri taşıması halinde verilmektedir . Bu nitelikler, Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine ilişkin yönetmelik hükümlerine uygun olarak projelendirilen ve Bakanlığımızdan yatırım ve/veya işletme belgesi almış olan turistik tesis yatırımlarını kapsamaktadır.

Turizm İşletme Belgesi, turizm amaçlı tesislerin işletme döneminde sahip olması gereken bir belgedir . Turizm İşletme Belgesi’ne sahip olan tesisler arasında otel, motel, hotel, tatil köyü, çiftlik evi, dağ evi, köy evi, yayla evi gibi her çeşit konaklama tesisleri, yiyecek ve içecek, çiftlik, eğlence, temalı park gibi her çeşit eğlence, spor ve yeme-içme tesisi, kongre, sergi merkezleri ve tesisleri yer almaktadır .

Neden Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi Almalıyız?

Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi’nin birçok avantajı vardır. Bu belge, turistik tesis yatırımlarının inşaat ve yatırım döneminde sahip olunması gereken bir belgedir . Turizm Yatırım Belgesi, turistik amaçlı yatırımın türüne göre taşıması gereken özellikleri belirleyen, nitelikli yatırımları teşvik eder .Turizm Yatırımları Teşvik Belgesi, yatırım yapılacak tesis için alınacak tüm ithal ve yerli teçhizatların tamamında KDV ve Gümrük Vergisinden muaf tutulmasını sağlar . Ayrıca, belge sahipleri, yatırım yapacakları tesisler için devlet tarafından sağlanan teşviklerden yararlanabilirler.

Hemen Paylaşın!

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Twitter