İletişim Formu  ISO 9001

  ISO 9001 NEDİR?

  ISO 9001 belgesi, bir kurumun Kalite Yönetim Sistemi tarafından denetlendiğini ve ISO’nun belirlemiş olduğu standartlara uygunluğunu gösteren bir belgedir. Bu belge kapsamında kurum ve kuruluşların ihtiyaçları karşılanmaktadır.

   

  ISO 9001 BELGESİ NELERİ KAPSAR?

   Standard 10 ana maddeden oluşmaktadır. Proses yönetimi, Üst yönetim, Risk Yönetimi, Kaynak yönetimi, Döküman yönetimi, İç Denetim, Yönetimin Gözden Geçirilmesi, Uygun olmayan Ürünün Kontrolü, Düzeltici Faaliyetler, Kalibrasyon, Kayıtların Kontrolü, Veri Analizi, Sürekli İyileştirme gibi ana maddeleri içerir.

  Esasen, standardın düzeni, süreç bazlı bir yaklaşımda Planla, Yap, Kontrol Et, Önlem Al döngüsünü izler, ve risk tabanlı düşünmeye teşvik eder. Kalite hedeflerinin amacı; şartların uygunluğunu belirlemek, etkin dağıtımı kolaylaştırmak ve kalite yönetim sistemini iyileştirmektir.

   

  ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ NASIL KURULUR?

  Belge almaya niyetlenen kuruluş bir danışman nezaretende yaklaşık 2 ie 3 ay arasında bir çalışma yürütür, Bazı eğitimler alır, Standardın istediği kayıtları oluşturmaya başlar.En az 1 iç denetim ve 1 adet yönetimin gözden geçirme toplantısı yapar, ve bu sürenin sonunda bir Belgelendirme Kuruluşuna başvuru yapar ve teklif alır.

   

  ISO 9001 KALİTE BELGESİ NASIL ALINIR?

   Denetim ve Belgelendirme teklifini onaylaması durumunda  bağımsız bir üçüncü taraf belgelendirme kuruluşu tarafından ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi denetimi yapılır. Denetim sonrasında uygunsuzlukların kapatılması ve standarda uygunluğun sağlanması güvence altına alındığında belge alınır.

   

  ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ KAÇ GÜNDE ALINIR?

  ISO9001 için başvuran firma denetim sonrasında yaklaşık 1 ila 3 ay içinde iso 9001 belgesini alır.